Najczęsciej czytane

Wybieramy okna dachowe

Stoisz przed wyborem okien dachowych? Sprawdziłeś już wiele ofert i nadal nie jesteś pewny, która jest najodpowiedniejsza? Postaramy się pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Przedstawiamy Ci okna dachowe Fakro.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – jego zalety oraz wady

Ponieważ każdy przedsiębiorca powinien troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, ma on także obowiązek nieustannie usprawniać i wymieniać sprzęt pomocniczy. Transport ręczny jest częścią transportu bliskiego, czyli rodzaju pracy wykonywanej w obrębie jednego zakładu pracy lub jednego stanowiska. Nie chodzi tu o bliskość fizyczną, lecz o przeciwstawienie tego transportu transportowi dalekiemu, który polega na przewożeniu określonych ładunków z miejsca A do miejsca B. Transport bliski może zatem polegać na przeniesieniu jakiegoś przedmiotu na odległość metra lub dwustu metrów. Przenoszenie dużych gabarytów elementów konstrukcyjnych na ogromnych placach budowy przez duże urządzenia dźwigowe jest również zaliczane do transportu bliskiego. W tego typu pracy, wykorzystanie maszyn takich jak żurawie, koparki i tym podobne jest niezbędne. Transport ręczny i warunki, w jakich się odbywa zależy jednak wyłącznie od pracodawcy.

Czytaj więcej...

Odpowiednio urządzone stanowisko pracy kluczem do sukcesu

stanowisko pracyPrzestrzeń przemysłu wzbogaciła się na przestrzeni lat o liczne nowinki technologiczne sprawiając, że współcześnie nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której moglibyśmy normalnie funkcjonować bez odpowiednich mebli, sprzętów oraz różnego typu akcesoriów. Elektryka i elektronika zagościła więc na dobre w halach produkcyjnych głównie dlatego, że wzrosło zapotrzebowanie na odciążanie poszczególnych pracowników i ich stanowisk pracy. Jako, że technologia znajduje się dzisiaj na niezwykle wysokim stopniu rozwoju, gwałtownie wzrosły nasze oczekiwania wobec konstruktorów i projektantów, stającymi dzisiaj przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

Trudno nam sobie wyobrazić już nie tylko życie niezapośredniczone przez nowe technologie, ale także nie kontrolowanie poczynań urządzeń mechanicznych. Ze względu na to, że wszelkie urządzenia i sprzęty powstały po to, aby działać na rzecz człowieka, muszą być zbudowane w taki sposób, aby maksymalnie dopasować się do jego potrzeb. Właśnie z tego powodu niezbędnym elementem we współczesnym świecie stała się ergonomia i wszystkie jej konotacje nie tylko z branżą przemysłową, ale z każdym, nawet najmniejszym elementem naszego życia. Wszystko, co znajduje się w zasięgu naszego wzroku i wszystko, po co każdego dnia sięgamy, powstało w oparciu o kilkudziesięcioletni dorobek ergonomii, dzięki czemu jesteśmy w stanie korzystać z dobrodziejstwa sprzętów idealnie dostosowanych do naszych możliwości chwytnych oraz predyspozycji psychofizycznych. Długopisy, krzesła, telefony, torebki, ekspresy do kawy i wszystko inne, co posiada właściwe gabaryty, proporcje, kształt i masę przez co jesteśmy w stanie sprawniej działać na wielu polach. Celem działań odkrywczych i konstruktorskich zawsze było usprawnienie i ułatwienie ludzkiego życia, trudno więc wyobrazić sobie, aby którykolwiek z wynalazców nie zwracał uwagi na tak istotny czynnik, jakim są możliwości każdego pojedynczego człowieka. Obecnie więc możemy powiedzieć, że ergonomia jako nauka łącząca w spójną całość wiedzę z wielu gałęzi, jest obecnie dominującą i stale rozwijającą się dziedziną, łączącą w spójną całość wszystko to, co udało nam się już osiągnąć.

Ergonomia zagościła na dobre w przestrzeni przemysłu sprawiając, że stało się możliwe zwiększenie wydajności produkcyjnej bez jednoczesnego zwiększania nakładów wysiłku fizycznego. Ogromne znaczenie nabrało stanowisko pracy oraz jego odpowiednia organizacja, przez co pracownicy zajmujący się określoną czynnością w hali są w stanie wykonywać wszystkie powierzone sobie zadania w sposób sprawny i swobodny. Stanowisko pracy powinno być w pierwszej kolejności odpowiednio wyposażone, co jest absolutną podstawą, dlatego też producenci elektronarzędzi oraz mebli przemysłowych dokładają wszelkich starań, aby raz po raz udostępniać maszyny w stopniu maksymalnym odciążające operatorów. W sprzedaży pojawiły się więc chwytaki i balansery, podtrzymujące elektronarzędzia i sprawiające, że nie istnieje już konieczność trzymania urządzeń i akcesoriów w rękach. Każde nowe udoskonalenie przekłada się na kolejne procenty wyższej wydajności, nic więc dziwnego, ze właściciele przedsiębiorstw chętnie inwestują i testują nowe, innowacyjne rozwiązania. Stanowisko pracy powinno posiadać także – wspomniane już – akcesoria dodatkowe, które powinny być jednak uporządkowane tak, aby operator był w stanie sięgać po nie praktycznie bez odrywania stóp od podłogi. Każda maszyna, drobny sprzęt oraz czy elektronarzędzie powinno więc znajdować się na wyciągnięcie dłoni i być uporządkowane tak, aby pracownik nie musiał tracić czasu na poszukiwanie klucza, śrubokrętu czy wierteł spośród dziesiątków drobnych sprzętów. Z tego też powodu równie ważne jak cały osprzęt są meble, które powinny być dostosowane do wzrostu oraz predyspozycji każdego pojedynczego pracownika. W sprzedaży znajdują się już meble regulowane, dlatego też nie ma większego problemu z opuszczeniem czy podniesieniem blatu, dzięki czemu meble stają się bardziej funkcjonalne i uniwersalne. Jest to przydana opcja wszędzie tam, gdzie operatorzy pracują w systemie zmianowym i nie ma możliwości tworzenia kilku niezależnych stanowisk dla różnych osób.

Współcześnie powstają już doskonale wyprofilowane wiertarki czy szlifierki, które można swobodnie eksploatować nieustannie przez kilka godzin bez ryzyka uszkodzenia ciała czy powstawania urazów kumulacyjnych, jednak równie ważne są wszelkiego rodzaju rozwiązania ergonomiczne odnoszące się bezpośrednio do samej organizacji czasu pracy oraz konstruowania jej stanowisk. Ergonomia jest więc wszędzie – i na halach produkcyjnych, i w restauracyjnych kuchniach, i w naszych własnych domach, gdzie każdy przedmiot posiada kształt przekładający się bezpośrednio na nasz własny komfort. Każde pojedyncze stanowisko pracy, bez względu na to czy mamy na myśli pracę biurową, działalność gastronomiczną czy każdą inną, organizowane jest w oparciu o te same, stałe zasady, stanowiące wytyczne na tyle uniwersalne, że łączą w jedną spójną całość nie tylko wiedzę czysto inżynieryjną, ale także biologię, fizykę, medycynę oraz psychologię zakładając, że tylko w taki sposób jesteśmy w stanie stworzyć coś, co byłoby w stanie wpasować się w oczekiwania i potrzeby pracodawców oraz zwyczajnych ludzi. szlifierka

Ergonomia za główny cel postawiła sobie wykreowanie takich sytuacji, w których praca mogłaby być efektywniejsza, wykonywana w warunkach całkowicie bezpiecznych i bez konieczności angażowania we wszystkie czynności nadmiernej siły mięśni poszczególnych pracowników, czego pozytywne skutki zostały już wielokrotnie opisywane na kartach naukowych publikacji oraz w statystykach poszczególnych firm decydujących się na wprowadzenie zmian w swoich strukturach. Dobrze zaprojektowane oraz wyposażone stanowisko pracy jest nie tylko bardziej przyjazne dla operatora, ale i ma wymierny wpływ na poprawę wydajności określonej linii produkcyjnej, każdorazowo więc dokłada się wszelkich starań, aby każdy sprzęt było dokładnie przemyślany i dopasowany do możliwości obciążeniowych człowieka.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!