Najczęsciej czytane

Wybieramy okna dachowe

Stoisz przed wyborem okien dachowych? Sprawdziłeś już wiele ofert i nadal nie jesteś pewny, która jest najodpowiedniejsza? Postaramy się pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Przedstawiamy Ci okna dachowe Fakro.

Czytaj więcej...

Transport ręczny – jego zalety oraz wady

Ponieważ każdy przedsiębiorca powinien troszczyć się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, ma on także obowiązek nieustannie usprawniać i wymieniać sprzęt pomocniczy. Transport ręczny jest częścią transportu bliskiego, czyli rodzaju pracy wykonywanej w obrębie jednego zakładu pracy lub jednego stanowiska. Nie chodzi tu o bliskość fizyczną, lecz o przeciwstawienie tego transportu transportowi dalekiemu, który polega na przewożeniu określonych ładunków z miejsca A do miejsca B. Transport bliski może zatem polegać na przeniesieniu jakiegoś przedmiotu na odległość metra lub dwustu metrów. Przenoszenie dużych gabarytów elementów konstrukcyjnych na ogromnych placach budowy przez duże urządzenia dźwigowe jest również zaliczane do transportu bliskiego. W tego typu pracy, wykorzystanie maszyn takich jak żurawie, koparki i tym podobne jest niezbędne. Transport ręczny i warunki, w jakich się odbywa zależy jednak wyłącznie od pracodawcy.

Czytaj więcej...

Budownictwo kubaturowe a budownictwo liniowe

 

Rozwój polskiej branży budowlanej w ostatnich latach z pewnością jest zaskakujący. Jeszcze dwie dekady temu struktury odpowiedzialne za powstawanie nowych nieruchomości (na przykład firmy deweloperskie, inwestycje, solidne firmy budowlane) w zasadzie nie istniały. Na przestrzeni lat szybko okazało się jednak, że zmiany idą w dobrym kierunku, a rynek wypełnia się kolejnymi spółkami działającymi w szeroko pojętej branży budowlanej. Duża konkurencja sprawiła również to, że kolejne firmy szybko zwiększały swój poziom pod względem jakości wykonywanych usług. Robiły to oczywiście po to, by zachęcić kolejnych konsumentów do skorzystania z tej, a nie innej usługi. Samo budownictwo z czasem podzieliło się na tak zwane budownictwo liniowe oraz budownictwo kubaturowe. Obie branże choć w pewnym sensie podobne, zajmują się całkiem innymi zagadnieniami oraz zleceniami. Jeśli chodzi o te ostatnie okazuje się, że zleceniodawcą może być dzisiaj wiele osób. Jak zatem scharakteryzować trafnie oba rodzaje budownictwa? Kto może dzisiaj zlecić realizację projektu i w jakim celu to robi? Choć te pytania wydają się banalne dla osoby działającej w branży budowlanej, w rzeczywistości dla przeciętnego członka społeczeństwa mogą wydawać się nieco skomplikowane.

Budownictwo liniowe

Firmy budowlane zajmujące się budownictwem liniowym realizują projekty, które opierają się na wykonaniu tak zwanego obiektu liniowego. Ta definicja nie będzie jednak jasna dopóki ostatnie pojęcie (to jest obiekt liniowy) także nie zostanie szerzej zdefiniowany. Okazuje się, że sprawa nie jest skomplikowana. Obiekt budowlany zaliczający się do tego rodzaju działań wiąże się przede wszystkim z długością, która niejako stanowi główną cechę realizowanego projektu. Innymi słowy rzecz ujmując do budownictwa liniowego zaliczymy na przykład różnego rodzaju drogi, linie kolejowe czy nawet wodociągi. Wydaje się więc, że – przynajmniej w ostatnim przypadku – czasem oprócz firmy budowlanej przy projekcie muszą pracować wyspecjalizowane firmy odpowiedzialne na przykład za podłączenie prawidłowej instalacji. Sprawa dotyczy nie tylko wodociągów, ponieważ przy temacie budownictwa liniowego pojawiają się także projekty linii trakcyjnych, wałów przeciwpowodziowych czy nawet kanalizacji kablowej. Warto oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno pojęcie obiektu liniowego, jak i budownictwa liniowego określone jest dokładniej w odpowiednich ustawach. Wskazówek należy w razie potrzeby szukać w prawie budowlanym, z którym spółki działające w tej branży mają do czynienia w zasadzie na co dzień.

Kto zleca wykonanie obiektów liniowych

W przypadku budownictwa liniowego najczęściej zleceniodawcą jest państwo. Zarówno jeśli chodzi o projekty ogólnokrajowe, jak i jeśli mowa o projektach wojewódzkich czy nawet regionalnych. W zależności od tego, jakiego regionu czy obszaru dotyczy budowa obiektu, odpowiednie władze zostają wyznaczone do tego, by poprowadzić przetarg związany z budową drogi czy położeniem jakiejś linii kolejowej. Warto zaznaczyć, że w takich przetargach udział biorą nie tylko spółki polskie, ale i zagraniczne. Trudno oczekiwać, by w budownictwie liniowym panował ład i porządek. W takiej branży na każdym kroku pojawiają się opóźnienia, problemy i nieporozumienia. Warto przywołać chociażby sprawę polskich autostrad, których budowa nie raz i nie dwa stawała pod znakiem zapytania.

Budownictwo kubaturowe

O ile budownictwo liniowe dotyczyło obiektów, w których nacisk położony był stricte na długość, o tyle w budownictwie kubaturowym liczą się po prostu różnego rodzaju nieruchomości. W skład budynków kubaturowych wchodzą między innymi domy jednorodzinne, mieszkania w blokach (czyli nieruchomości mieszkalne), biurowce (czyli nieruchomości biurowe) czy w końcu różnorodne hale produkcyjne i warsztaty (czyli nieruchomości przemysłowe). Na rynku można dzisiaj znaleźć naprawdę sporo firm zajmujących się tego rodzaju inwestycjami, jednak wydaje się, że największe wzięcie – kolokwialnie rzecz ujmując – mając dzisiaj firmy pochodzące z województwa wielkopolskiego.

Kubatura budynku

Z pojęciem budownictwo kubaturowe wiąże się tak zwana kubatura budynku, czyli innymi słowy mówiąc pojemność budynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wcale nie jest tak łatwo zmierzyć czy też obliczyć kubaturę danej nieruchomości. Z pewnością nie każdy potrafi tego dokonać, ponieważ podstawą obliczeń są różne wzory matematyczne. Warto również wspomnieć, że kubaturze podlegają dosłownie wszystkie elementy danej nieruchomości. Podczas obliczeń pracownik wykonujący zadanie mierzy więc między innymi różnego rodzaju przejścia, krużganki, balkony czy tarasy. Należy jednak zaznaczyć, że w skład obliczeń z pewnością nie wchodzą studzienki czy schody zewnętrzne. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat zawiera zresztą rozporządzenie wydane przez ministerstwo odpowiedzialne za tego rodzaju aspektu.

Kto zleca wykonanie obiektów kubaturowych

W przypadku obiektów kubaturowych można wskazać przynajmniej kilku zleceniodawców. Warto zacząć od tych najbardziej popularnych w XXI wieku, czyli od firm deweloperskich. Deweloperzy czy też innymi słowy inwestorzy zajmują się zlecaniem wykonania odpowiednich projektów budownictwa kubaturowego po to, by później sprzedać mieszkania, czy wynająć biura dla określonych firm. Firmy budowlane nierzadko zostają również wynajęte przez organy państwowe. Różnie często ekipa budowlana wykonuje prace dla osoby prywatnej, która na przykład chce postawić dom jednorodzinny czy wybudować obiekt gospodarczy na swojej działce.

Warto zaznaczyć, że zarówno budownictwo kubaturowe, jak i budownictwo liniowe pełnią dzisiaj bardzo ważną funkcję. Pomijając aspekty nielicznych afer związanych z wykonaniem projektu lub opóźnieniem czasu jego realizacji dzięki firmom budowlanym społeczeństwo polskie może cieszyć się dziś nowymi drogami,autostradami czy licznymi nieruchomościami o różnym charakterze użytkowym i jednocześnie wybudowanymi na miarę światowych firm.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!